HELA DENNA SIDA ÄR EN ANNONS FRÅN GAME LOUNGE

Spela Sunt

Åldersgräns för spel är 18 år. Spelar du för mycket? Kontakta stödlinjen, stodlinjen.se.

Spelartrupper U21 EM 2019

Spelartrupper U21 EM 2019 

Vilka spelare finns med i U21 EM-slutspelet i Italien och San Marino 2019? Här tar vi en närmare titt på aktuella spelartrupper:

Grupp A:

Belgien

Målvakter:

Nordin Jackers, K.R.C. Genk
Ortwin De Wolf, Lokeren
Jens Teunckens, Antwerpen

Backar:

Dion Cools, Club Brügge
Wout Faes, K.V. Oostende
Elias Cobbaut, Anderlecht
Casper De Norre, K.R.C. Genk
Alexis Saelemaekers, Anderlecht
Jur Schryvers, Waasland-Beveren
Rocky Bushiri, K.A.S. Eupen
Sebastiaan Bornauw, Anderlecht

Mittfåltare:

Siebe Schrijvers, Club Brügge
Alexis De Sart, STVV
Samuel Bastien, Standard Liège
Bryan Heynen, K.R.C. Genk
Jordi Vanlerberghe, K.V. Oostende
Stephane Omeonga, Genoa
Orel Mangala, Hamburg
Yari Verschaeren, Anderlecht

Forwards:

Dodi Lukebakio. Fortuna Düsseldorf
Aaron Leya Iseka, Toulouse
Isaac Mbenza, Huddersfield Town
Francis Amuzu, Anderlecht


Italien

Målvakter:

Emil Audero, Sampdoria
Alex Meret, Napoli
Lorenzo Montipò, Benevento

Backar:

Claud Adjapong, Sassuolo
Alessandro Bastoni, Parma
Kevin Bonifazi, SPAL
Arturo Calabresi, Bologna
Federico Dimarco, Parma
Gianluca Mancini, Atalanta
Giuseppe Pezzella, Genoa
Filippo Romagna, Cagliari

Mittfältare:

Nicolò Barella, Cagliari
Manuel Locatelli, Sassuolo
Rolando Mandragora, Udinese
Alessandro Murgia, SPAL
Lorenzo Pellegrini, Roma
Sandro Tonali, Brescia
Nicolò Zaniolo, Roma

Forwards:

Federico Chiesa, Fiorentina
Patrick Cutrone, Milan
Moise Kean, Juventus
Riccardo Orsolini, Bologna
Andrea Pinamonti, Frosinone

 
Polen 

-

Spanien

Målvakter:

Unai Simón, Athletic Bilbao
Antonio Sivera, Alavés
Dani Martín, Sporting Gijón

Backar:

Pedro Porro, Girona
Martín Aguirregabiria, Alavés
Jesús Vallejo, Real Madrid
Jorge Meré, 1. FC Köln
Unai Núñez, Athletic Bilbao
Junior Firpo, Betis
Aarón Martín, Mainz 05
Marc Cucurella, Eibar

Mittfältare:

Carles Aleñá, Barcelona
Igor Zubeldia, Real Sociedad
Marc Roca, Espanyol
Mikel Merino, Real Sociedad
Fabián Ruiz, Napoli
Pablo Fornals, Villareal
Alfonso Pedraza, Villareal
Mikel Oyarzabal, Real Sociedad
Dani Ceballos, Real Madrid
Carlos Soler, Valencia

Forwards:

Rafa Mir, Las Palmas
Dani Olmo, Dinamo Zagreb
Borja Mayoral, Levante
Manu Vallejo, Cádiz

Grupp B:

Danmark

Målvakter:

Daniel Iversen, Oldham
Oskar Snorre Olsen, Lyngby BK
Peter Jensen, FC Nordsjälland

Backar:

Andreas Poulsen, B Mönchengladbach
Asger S. Sørensen, SSV Jahn Regensburg
Jacob Rasmussen, Empoli
Joachim Andersen,  UC Sampdoria
Joakim Mæhle, Genk
Mads Pedersen, FC Nordsjälland
Rasmus Nissen Kristensen, Ajax
Victor Nelsson, FC Nordsjälland

Mittfältare:

Jacob Bruun Larsen, Borussia Dortmund
Jens Stage, AGF
Magnus Kofod Andersen, FC Nordsjälland
Mathias Jensen, Celta Vigo
Oliver Abildgaard Nielsen, AaB
Philip Billing, Huddersfield Town
Anders Dreyer, St Mirren
Mikkel Duelund, Dinamo Kiev
Robert Skov, FC Köpenhamn

Forwards:

Andreas Skov Olsen, FC Nordsjälland
Jonas Older Wind, FC Köpenhamn
Marcus Ingvartsen, Genk

 

Serbien

Målvakter:

Boris Radunović, Cremonese
Dragan Rosić, Mladost Lučani
Miloš Ostojić, Spartak Subotica

Backar:

Milan Gajić, Röda Stjärnan
Vukašin Jovanović, Bordeaux
Erhan Mašović, Trenčín
Miroslav Bogosavac, Čukarički
Nikola Milenković, Fiorentina
Srđan Babić, Röda Stjärnan
Aleksa Terzić, Grafičar
Svetozar Marković, Partizan

Mittfältare:

Saša Lukić, Torino
Andrija Živković, Benfica
Danilo Pantić, Partizan
Uroš Račić, Tenerife
Nemanja Radonjić, Marseille
Luka Adžić, Anderlecht
Lazar Ranđelović, Radnički Niš

Forwards:

Luka Jović, Eintracht Frankfurt
Ivan Šaponjić, Benfica B
Igor Zlatanović, Radnik Surdulica
Dejan Joveljić, Röda Stjärnan
Aleksandar Lutovac, Rad

Österrike

-

Tyskland

Målvakter:

1. Alexander Nübel, Schalke 04
12. Florian Müller, Mainz 05
23. Markus Schubert, Dynamo Dresden

Backar:

2. Benjamin Henrichs, Monaco
3. Lukas Klostermann, RB Leipzig
4. Jonathan Tah, Bayer Leverkusen
5. Timo Baumgartl, VfB Stuttgart
14. Maximilian Mittelstädt, Hertha BSC
15. Waldemar Anton, Hannover 96
17. Felix Uduokhai, VfL Wolfsburg

Mittfältare:

6. Maximilian Eggestein, Werder Bremen
7. Levin Öztunalı, Mainz 05
8. Mahmoud Dahoud, Borussia Dortmund
11. Marco Richter, FC Augsburg
16. Suat Serdar, Schalke 04
18. Nadiem Amiri, 1899 Hoffenheim
19. Florian Neuhaus, Borussia Mönchengladbach
20. Robin Koch, SC Freiburg
21. Arne Maier, Hertha BSC
22. Eduard Löwen, 1. FC Nürnberg

Forwards:

9. Lukas Nmecha, Preston North End
10. Luca Waldschmidt, SC Freiburg
13. Johannes Eggestein, Werder Bremen
 

Grupp C:

England

Målvakter:

1. Angus Gunn, Southampton
13. Dean Henderson, Sheffield United (lån från Manchester United)
23. Freddie Woodman, Newcastle United

Backar:

2. Jake Clarke-Salter, Vitesse (lån från Chelsea)
3. Jay Dasilva, Bristol City (lån från Chelsea)
5. Lloyd Kelly, Bristol City
6. Jonjoe Kenny, Everton
15. Ezri Konsa, Brentford
16. Fikayo Tomori, Derby County (lån från Chelsea)
12. Aaron Wan-Bissaka, Crystal Palace

Mittfältare:

8. Harvey Barnes, Leicester City
4. Hamza Choudhury, Leicester City
14. Kieran Dowell, Sheffield United (lån från Everton)
18. Phil Foden, Manchester City
17. Morgan Gibbs-White, Wolverhampton Wanderers
10. James Maddison, Leicester City
20. Mason Mount, Derby County (lån från Chelsea)
11. Ryan Sessegnon, Fulham

Forwards:

9. Tammy Abraham, Aston Villa (lån från Chelsea)
19. Dominic Calvert-Lewin, Everton
7. Demarai Gray, Leicester City
22. Reiss Nelson, 1899 Hoffenheim (lån från Arsenal)
21. Dominic Solanke, AFC Bournemouth

 

Frankrike

Målvakter:

Paul Bernardoni, Nîmes
Gautier Larsonneur, Brest
Maxence Prévot, Sochaux

Backar:

Kelvin Amian, Toulouse
Moussa Niakhaté, Mainz 05
Dayot Upamecano, RB Leipzig
Fodé Ballo-Touré, Monaco
Malang Sarr, Nice
Ibrahima Konaté, RB Leipzig
Anthony Caci, Strasbourg
Colin Dagba, Paris Saint-Germain

Mittfältare:

Lucas Tousart, Lyon
Olivier Ntcham, Celtic
Houssem Aouar, Lyon
Jeff Reine-Adélaïde, Angers
Romain Del Castillo, Rennes
Matteo Guendouzi, Arsenal
Ibrahima Sissoko, Strasbourg

Forwards:

Moussa Dembélé, Lyon
Jonathan Bamba, Lille
Martin Terrier, Lyon
Jean-Philippe Matet, Mainz 05
Jonathan Ikoné, Lille

 

Kroatien

Målvakter:

Ivo Grbić, Lokomotiva
Josip Posavec, Hajduk Split
Adrian Šemper, Chievo Verona

Backar:

Duje Ćaleta-Car, Marseille
Borna Sosa, VfB Stuttgart
Filip Benković, Celtic
Filip Uremović, Rubin Kazan
Nikola Katić, Rangers
Domagoj Bradarić, Hajduk Split
Branimir Kalaica, Benfica
Toni Borevković, Rio Ave
Marijan Čabraja, Gorica

Mittfältare:

Nikola Vlašić, CSKA Moskva
Ivan Šunjić, Dinamo Zagreb
Luka Ivanušec, Lokomotiva
Toma Bašić, Bordeaux
Kristijan Bistrović, CSKA Moskva
Nikola Moro, Dinamo Zagreb
Lovro Majer, Dinamo Zagreb

Forwards:

Alen Halilović, Standard Liège
Josip Brekalo, VfL Wolfsburg
Sandro Kulenović, Legia Warzsawa
Robert Murić, Rijeka
Marin Jakoliš, Admira Wacker


Rumänien

Målvakter:

Andrei Radu, Genoa
Andrei Vlad, FCSB
Cătălin Căbuz, Hermannstadt

Backar:

Ionuț Nedelcearu, Ufa
Cristian Manea, CFR Cluj
Alex Pașcanu, Leicester City
Florin Ștefan, Sepsi Sfântu Gheorghe
Radu Boboc, Viitorul Constanța
Adrian Rus, Sepsi Sfântu Gheorghe
Virgil Ghiță, Viitorul Constanța

Mittfältare:

Dragoș Nedelcu, FCSB
Ianis Hagi, Viitorul Constanța
Florinel Coman, FCSB
Alexandru Cicâldău, CSU Craiova
Dennis Man, FCSB
Andrei Ciobanu, Viitorul Constanța
Denis Drăguș, Viitorul Constanța
Vlad Dragomir, Perugia
Darius Olaru, Gaz Metan Mediaș
Tudor Băluță, Brighton & Hove Albion

Forwards:

George Pușcaș, Palermo
Andrei Ivan, Krasnodar
Adrian Petre, Esbjerg

 

Spelschema gruppspel U21 EM 2019:

16.06. 18:30 Polen - Belgien
16.06. 21:00 Italien - Spanien 
17.06. 18:30 Serbien - Österrike 
17.06. 21:00 Tyskland - Danmark
18.06. 18:30 Rumänien - Kroatien
18.06. 21:00 England - Frankrike 
19.06. 18:30 Spanien - Belgien  
19.06. 21:00 Italien - Polen   
20.06. 18:30 Danmark - Österrike   
20.06. 21:00 Tyskland - Serbien   
21.06. 18:30 England - Rumänien  
21.06. 21:00 Frankrike - Kroatien   
22.06. 21:00 Belgien - Italien   
22.06. 21:00 Spanien - Polen 
23.06. 21:00 Danmark - Serbien   
23.06. 21:00 Österrike - Tyskland   
24.06. 21:00 Frankrike - Rumänien 
24.06. 21:00 Kroatien - England 

Vinnarodds U21 EM 2019

Vilket land vinner U21 EM 2019? Spela på vinnaren av turneringen hos Snabbare.com:

England 4.90 Spela här!
Spanien 5.30 Spela här!
Italien 5.30 Spela här!
Frankrike 6.00 Spela här!
Tyskland 6.25 Spela här!
Belgien 16.00 Spela här!
Danmark 17.00 Spela här!
Serbien 21.00 Spela här!
Kroatien 25.00 Spela här!
Polen 64.00 Spela här!
Österrike 67.00 Spela här!
Rumänien 101.00 Spela här!

 

Spela på U21 EM 2019? Hos Snabbare Sport finner du en mängd odds inför och under turneringen. Sätt igång och spela direkt ingen krångligt registrering behövs. Logga in med din mobila bankidentifikation och gör din första insättning.

Snabbare Sport
100 kr gratis bet.
Bankidentifiering
| regler & villkor gäller | Endast nya spelare. Få 100 kr bonus på din första insättning. Omsättningskravet är 1x.

Om U21 EM 2019

U21-EM slutspelet 2019 är det 22:a i ordningen sedan starten 1978. Turneringen kommer avgöras i Italien och San Marino. I U21 EM-slutspelet deltar numera 12 lag istället för tidigare 8 (från 2015 och bakåt). Regerande mästare är Tyskland som slog Spanien i finalen. 

Spelplatser i U21 EM 2019:

Stadio Renato, Dall'Ara i Bologna, Italien

Kapacitet: 38 200

Mapei Stadium, Città del Tricolore i Reggio Emilia, Italien

Kapacitet: 21 500

Stadio Dino Manuzzi i Cesena, Italien

Kapacitet: 20 200 

Stadio Nereo Rocco i Trieste, Italien

Kapacitet: 28 500

Dacia Arena i Udinese, Italien

Kapacitet: 25 200

San Marino Stadium i Serravalle, San Marino

Kapacitet: 5 250

SvenskaFans

Support: Kontakta kundtjänst