HELA DENNA SIDA ÄR EN ANNONS FRÅN GAME LOUNGE

Spela Sunt

Åldersgräns för spel är 18 år. Spelar du för mycket? Kontakta stödlinjen, stodlinjen.se.

Afrikanska Mästerskapen

Spelartrupper Afrikanska Mästerskapet

Med stjärnor som Mané, Salah, Kelechi Iheanacho blandat med spelare från svenska division 1 blir Afrikanska Mästerskapet en rolig turnering att följa. Vi har självklart kikat närmare på spelartrupperna i Afrikanska Mästerskapen och presenterar dem nedan.

Grupp A

Dr Kongo spelartrupp Afrikanska Mästerskapet:

Målvakter:

Ley Matampi, Al-Ansar
Parfait Mandanda, Dinamo București
Anthony Mossi, Chiasso
Katembwe Auguy Kalambayi, Sanga Balende

Backar:

Issama Mpeko, Mazembe
Botuli Bompunga, Vita Club
Merveille Bokadi, Standard Liège
Marcel Tisserand, VfL Wolfsburg
Bobo Ungenda, 1º de Agosto
Fabrice N'Sakala, Alanyaspor
Ngonda Muzinga, Vita Club
Christian Luyindama, Galatasaray
Wilfred Moke, Konyaspor
Arthur Masuaku, West Ham United
Djuma Shabani, Vita Club

Mittfältare:

Trésor Mputu, Mazembe
Chancel Mbemba, Porto
Youssouf Mulumbu, Kilmarnock
Jacques Maghoma, Birmingham City
Nelson Munganga, Vita Club
Paul-José M'Poku, Standard Liège
Luamba Ngoma, Vita Club
Aaron Tshibola, Kilmarnock
Giannelli Imbula, Rayo Vallecano

Forwards:

Yannick Bolasie, Anderlecht
Jonathan Bolingi, Antwerp
Cédric Bakambu, Beijing Guoan
Meschak Elia, Mazembe
Chadrac Akolo, VfB Stuttgart
Britt Assombalonga, Middlesbrough
Kabongo Kasongo, Al-Wehda
Jackson Muleka, Mazembe

Egypten spelartrupp Afrikanska Mästerskapet

Målvakter:

Ahmed El Shenawy, Pyramids
Mohamed El Shenawy, Al Ahly
Mohamed Abou Gabal, Smouha
Mahmoud Genesh, Zamalek

Backar:

Ahmed El Mohamady, Aston Villa
Ahmed Hegazi, West Bromwich Albion
Omar Gaber, Pyramids
Ayman Ashraf, Al Ahly
Baher El Mohamady, Ismaily
Mahmoud Alaa, Zamalek
Ahmed Ayman Mansour, Pyramids
Ahmed Abou El Fotouh, Smouha
Mahmoud Hamdy, Zamalek

Mittfältare:

Mohamed El Neny, Arsenal
Abdallah El Said, Pyramids
Trézéguet, Kasımpaşa
Tarek Hamed, Zamalek
Amr Warda, Atromitos
Walid Soliman, Al Ahly
Ali Ghazal, Feirense
Nabil Emad, Pyramids

Forwards:

Mohamed Salah, Liverpool
Marwan Mohsen, Al Ahly
Kouka, Olympiacos
Ahmed Ali, Al Mokawloon Al Arab

Uganda spelartrupp Afrikanska Mästerskapet:

Målvakter:

1. Robert Odongkara, Adama City
18. Denis Onyango, Mamelodi Sundowns
19. Jamal Salim, Al-Hilal

Backar:

2. Joseph Ochaya, TP Mazembe
3. Timothy Awany, KCCA
4. Murushid Juuko, Simba
5. Bevis Mugabi, Yeovil Town
12. Ronald Mukiibi, Östersund
14. Nicholas Wadada, Azam
15. Godfrey Walusimbi, Klubblös
16. Hassan Wasswa, Klubblös
20. Isaac Muleme, Žižkov

Mittfältare:

6. Taddeo Lwanga, Vipers
8. Khalid Aucho, Churchill Brothers
10. Luwagga Kizito, Shakhter Karagandy
13. Allan Kateregga, Maritzburg United
17. Farouk Miya, Gorica
23. Micheal Azira, Montreal Impact

Forwards:

7. Emmanuel Okwi, Simba
9. Patrick Kaddu, KCCA
11. Derrick Nsibambi, Smouha
21. Allan Kyambadde, KCCA
22. Lumala Abdu, Syrianska

Zimbabwe spelartrupp Afrikanska Mästerskapet:

Målvakter:

George Chigova, Polokwane City
Edmore Sibanda, Witbank Spurs
Talbert Shumba, Chapungu United
Elvis Chipezeze, Baroka

Backar:

Teenage Hadebe, Kaizer Chiefs
Ronald Pfumbidzai, Bloemfontein Celtic
Lawrence Mhlanga, Platinum
Alec Mudimu, Cefn Druids
Divine Lunga, Lamontville Golden Arrows
Tendayi Darikwa, Nottingham Forest
Dennis Dauda, CAPS United
Jimmy Dzingai, Power Dynamos
Byron Madzokere, Yadah Stars

Mittfältare:

Danny Phiri, Lamontville Golden Arrows
Knowledge Musona, Lokeren
Khama Billiat, Kaizer Chiefs
Ovidy Karuru, Amazulu
Kudakwashe Mahachi, Orlando Pirates
Talent Chawapiwa, Baroka
Tafadzwa Rusike, Zanaco
Marvelous Nakamba, Club Brugge
Tafadzwa Kutinyu, Azam
Marshall Munetsi, Orlando Pirates
Rodwell Chinyengetere, Platinum Zvishavane
Thabani Kamusoko, Young Africans
Leeroy Mavunga, Yadah Stars
Richard Hachiro, Herentals
Butholezwe Ncube, Amazulu

Forwards:

Evans Rusike, SuperSport United
Nyasha Mushekwi, Dalian Yifang
Knox Mutizwa, Lamontville Golden Arrows
Tino Kadewere, Le Havre
Walter Musona, Polokwane City
Admiral Muskwe, Leicester City

Spelschema Grupp A Afrikanska Mästercupen:

22 juni kl. 22:00: Egypten – Zimbabwe:
22 juni kl. 16:30: DR Kongo – Uganda:
26 juni kl. 22:00: Egypten – DR Kongo:
26 juni kl. 19:00: Uganda – Zimbabwe:
30 juni kl. 21:00: Uganda – Egypten:
30 juni kl. 21:00: Zimbabwe – DR Kongo:

Grupp B

Burundi spelartrupp Afrikanska Mästerskapet

Målvakter:

MacArthur Arakaza, Sofapaka
Jonathan Nahimana, TP Bata
Justin Ndikumana, Sofapaka
Onésime Rukundo, Messager Ngozi

Backar:

Karim Nizigiyimana, Vipers
Léon Harerimana, Kigali
Christophe Nduwarugira, União da Madeira
David Nshimirimana, Mukura
Frédéric Nsabiyumva, Chippa United
Omar Moussa, Sofapaka
Omar Ngandu, Kigali
Joel Bembo-Leta, Free agent

Mittfältare:

Pierre Kwizera, Al-Orouba
Gaël Duhayindavyi, Mukura
Cédric Amissi, Al-Taawoun
Shasiri Nahimana, Al-Mujazzal
Gaël Bigirimana, Hibernian
Youssouf Ndayishimiye, Aigle Noir Makamba

Forwards:

Fiston Abdul Razak, JS Kabylie
Selemani Ndikumana, Al-Adalh
Laudit Mavugo, NAPSA Stars
Hussein Shabani, Ethiopian Coffee
Saido Berahino, Stoke City
Enock Sabumukama, ZESCO United
Elvis Kamsoba, Melbourne Victory
Mohamed Amissi, NAC Breda
Adelin Valentin Delanys, Tarbes
Francis Mustafa, Gor Mahi

Guinea spelartrupp Afrikanska Mästerskapet:

Målvakter:

Naby Yattara, Excelsior
Aly Keita, Östersund
Ibrahim Koné, Pau
Moussa Camara, Horoya

Backar:

Issiaga Sylla, Toulouse
Baissama Sankoh, Caen
Ousmane Sidibé, Béziers
Ernest Seka, Nancy
Simon Falette, Eintracht Frankfurt
Fodé Camara, Ajaccio
Mikael Dyrestam, Xanthi
Julian Jeanvier, Brentford

Mittfältare:

Naby Keïta, Liverpool
Boubacar Fofana, Gaz Metan Mediaș
Mady Camara, Olympiacos
Amadou Diawara, Napoli
Ibrahima Cissé, Fulham
Paye Camara, Horoya

Forwards: 

Ibrahima Traoré, Mönchengladbach
François Kamano, Bordeaux
Idrissa Sylla, Queens Park Rangers
Mohamed Yattara, Auxerre
José Kanté, Gimnàstic
Sory Kaba, Elche
Bangali-Fodé Koita, Kasımpaşa

Madagaskar spelartrupp Afrikanska Mästerskapet

Målvakter:

Jean Dieu-Donné Randrianasolo, CNaPS Sport
Ibrahima Dabo, JS Saint-Pierroise
Melvin Adrien, FC Martigues

Backar:

Tobisoa Njakanirina, CNaPS Sport
Pascal Razakanantenaina, JS Saint-Pierroise
Thomas Fontaine, Stade de Reims
Jérôme Mombris, Grenoble
Romain Métanire, Minnesota United
Toavina Rambeloson, Arras Football
Jérémy Morel, Lyon
Fabien Boyer, Grenoble

Mittfältare:

Ibrahim Amada, MC Alger
Arohasina Andrianarimanana, Kaizer Chiefs
Zotsara Randriambololona, Fleury 91
Romario Baggio, Fosa Juniors FC
Anicet Abel, Ludogorets Razgrad
Marco Ilaimaharitra, Charleroi
Dimitry Caloin, Les Herbiers VF
Rayan Raveloson, Troyes

Forwards:

Paulin Voavy, Misr Lel Makkasa
Faneva Imà Andriatsima, Clermont Foot
Lalaïna Nomenjanahary, Paris FC
Carolus Andriamatsinoro, Al-Adalh FC
Ando Rakotondrazaka, CNaPS Sport
Njiva Rakotoharimalala, Samut Sakhon
William Gros, Vitré

Nigeria spelartrupp Afrikanska Mästerskapet:

Målvakter:

Ikechukwu Ezenwa, Katsina United
Francis Uzoho, Anorthosis Famagusta
Daniel Akpeyi, Kaizer Chiefs

Backar:

Kenneth Omeruo, Leganés
Shehu Abdullahi, Bursaspor
William Troost-Ekong, Udinese
Leon Balogun, Brighton & Hove Albion
Ola Aina, Torino
Semi Ajayi, Rotherham United
Jamilu Collins, Paderborn 07
Chidozie Awaziem, Çaykur Rizespor

Mittfältare:

John Obi Mikel, Middlesbrough
Alex Iwobi, Arsenal
Wilfred Ndidi, Leicester City
Peter Etebo, Stoke City
Moses Simon, Levante
John Ogu, Hapoel Be'er Sheva
Henry Onyekuru, Galatasaray
Samuel Kalu, Bordeaux
Samuel Chukwueze, Villarreal

Forwards:

Ahmed Musa, Arabia Al-Nassr
Odion Ighalo, Shanghai Shenhua
Kelechi Iheanacho, Leicester City
Victor Osimhen, Charleroi
Paul Onuachu, Midtjylland

Spelschema Grupp B Afrikanska Mästercupen:

22 juni kl. 19:00: Nigeria – Burundi: 
22 juni kl. 22:00: Guinea – Madagaskar: 
26 juni kl. 16:30: Nigeria – Guinea:
27 juni kl. 16:30: Madagaskar – Burundi: 
30 juni kl. 18:00: Madagaskar – Nigeria:
30 juni kl. 18:00: Burundi – Guinea:

Grupp C

Algeriet spelartrupp Afrikanska Mästerskapet:

Målvakter:

Raïs M'Bolhi, Al-Ettifaq
Azzedine Doukha, Al-Raed
Alexandre Oukidja, Metz

Backar:

Aïssa Mandi, Betis
Rafik Halliche,  Moreirense
Ramy Bensebaini, Rennes
Mehdi Zeffane, Rennes
Youcef Atal, Nice
Mehdi Tahrat, Lens
Mohamed Fares, S.P.A.L.
Djamel Benlamri, Al-Shabab

Mittfältare:

Sofiane Feghouli, Galatasaray
Adlène Guedioura, Nottingham Forest
Ismaël Bennacer, Empoli
Mehdi Abeid, Dijon
Hicham Boudaoui, Paradou AC
Haris Belkebla, Brest

Forwards:

Islam Slimani, Fenerbahçe
Yacine Brahimi, Porto
Riyad Mahrez, Manchester City
Baghdad Bounedjah, Al Sadd
Youcef Belaïli, Espérance
Adam Ounas, Napoli

Kenya spelartrupp Afrikanska Mästerskapet:

Målvakter:

Patrick Matasi, Saint George
Brian Bwire, Kariobangi Sharks
John Oyemba, Kariobangi Sharks
Farouk Shikalo, Bandari

Backar:

David Owino, ZESCO United
Musa Mohammed, Nkana
Aboud Omar, Sepsi Sfântu Gheorghe
Brian Onyango, Maritzburg United
Eric Ouma, Vasalund
Philemon Otieno, Gor Mahia
Joash Onyango, Gor Mahia
Bernard Ochieng, Vihiga United
Joseph Okumu, Real Monarchs

Mittfältare:

Victor Wanyama, Tottenham Hotspur
Teddy Akumu, ZESCO United
Clifton Miheso, Olímpico do Montijo
Francis Kahata, Gor Mahia
Paul Were, Trikala
Dennis Odhiambo, Sofapaka
Eric Johana Omondi, IF Brommapojkarna
Johanna Omolo, Cercle Brugge
Ayub Masika, Beijing Renhe
Ovella Ochieng, Vasalund
Ismael Athuman, Las Palmas Atlético
Whyvonne Isuza, Leopards

Anfallare:

Allan Wanga, Kakamega Homeboyz
Michael Olunga, Kashiwa Reysol
Masoud Juma, Al-Nasr
Chris Mbamba, IK Oddevold
John Avire, Sofapaka

Senegal spelartrupp Afrikanska Mästerskapet:

Målvakter:

Abdoulaye Diallo, Rennes
Alfred Gomis, S.P.A.L.
Edouard Mendy, Reims

Backar:

Lamine Gassama, Göztepe
Kalidou Koulibaly, Napoli
Salif Sané, Schalke 04
Saliou Ciss, Valenciennes
Moussa Wagué, Barcelona
Youssouf Sabaly, Bordeaux
Pape Abou Cissé, Olympiacos

Mittfältare:

Idrissa Gueye, Everton
Cheikhou Kouyaté, Crystal Palace
Alfred N'Diaye, Málaga
Henri Saivet, Bursaspor
Badou Ndiaye, Galatasaray
Krépin Diatta, Club Brugge
Sidy Sarr, Lorient

Forwards:

Sadio Mané,  Liverpool
Moussa Konaté, Amiens
Keita Baldé, Inter Milan
Ismaïla Sarr, Rennes
M'Baye Niang, Rennes
Mbaye Diagne, Galatasaray
Santy Ngom, Nancy
Sada Thioub, Nîmes

Tanzania spelartrupp Afrikanska Mästerskapet:

Kommer snart!

Spelschema Grupp C Afrikanska Mästercupen:

23 juni kl. 19:00: Senegal – Tanzania: 
23 juni kl. 22:00: Algeriet – Kenya: 
27 juni kl. 19:00: Senegal – Algeriet: 
27 juni kl. 22:00: Kenya – Tanzania: 
1 juli kl. 21:00: Kenya – Senegal:
1 juli kl. 21:00: Tanzania – Algeriet:

Grupp D

Elfenbenskusten spelartrupp Afrikanska Mästerskapet:

Målvakter:

Sylvain Gbohouo,  Mazembe
Badra Ali Sangaré, Free State Stars
Abdoul Karim Cissé, ASEC Mimosas
Tape Ira Eliezer, San Pedro

Backar:

Serge Aurier, Tottenham Hotspur
Wilfried Kanon, ADO Den Haag
Simon Deli, Slavia Prag
Cheick Comara, Wydad Casablanca
Mamadou Bagayoko, Red Star
Jean-Philippe Gbamin, Mainz 05
Ismaël Traoré, Angers
Abdoulaye Bamba, Angers
Wonlo Coulibaly, ASEC Mimosas

Mittfältare:

Max Gradel, Toulouse
Serey Dié, Neuchâtel Xamax
Franck Kessié, Milan
Jean Michaël Seri, Fulham
Ismaël Diomandé, Caen
Victorien Angban, Metz
Ibrahim Sangaré, Toulouse

Forwards:

Wilfried Bony, Al-Arabi
Jonathan Kodjia, Aston Villa
Roger Assalé, Young Boys
Nicolas Pépé, Lille
Maxwel Cornet, Lyon
Wilfried Zaha, Crystal Palace
Yohan Boli, Sint-Truiden

Marocko spelartrupp Afrikanska Mästerskapet:

Målvakter:

Munir Mohand Mohamedi, Málaga
Yassine Bounou, Girona
Ahmed Reda Tagnaouti, Wydad Casablanca
Abdelali Mhamdi, RS Berkane

Backar:

Medhi Benatia, Al-Duhail
Manuel da Costa,  Al-Ittihad
Romain Saïss, Wolverhampton Wanderers
Nabil Dirar, Fenerbahçe
Achraf Hakimi, Borussia Dortmund
Yunis Abdelhamid, Reims
Noussair Mazraoui, Ajax
Abdelkrim Baadi, Hassania Agadir

Mittfältare:

Mbark Boussoufa, Al-Shabab
Karim El Ahmadi, Al-Ittihad
Younès Belhanda, Galatasaray
Fayçal Fajr, Caen
Hakim Ziyech, Ajax
Youssef Aït Bennasser, Saint-Étienne
Sofiane Boufal, Celta
Amine Harit, Schalke 04
Mehdi Bourabia, Sassuolo

Forwards:

Nordin Amrabat, Al-Nassr
Youssef En-Nesyri, Leganés
Khalid Boutaïb, Zamalek
Abderrazak Hamdallah, Al-Nassr
Ayoub El Kaabi, Hebei
Oussama Idrissi, AZ Alkmaar

Namibia spelartrupp Afrikanska Mästerskapet:

Målvakter:

Maximilian Mbaeva, Golden Arrows
Lloyd Kazapua, Maccabi
Ratanda Mbazuvara, African Stars

Backar:

Denzil Hoaseb, Highlands Park
Larry Horaeb, Tura Magic
Ananias Gebhardt, Baroka
Riaan Hanamub, Jomo Cosmos
Charles Hambira, Tura Magic
Ivan Kamberipa, African Stars
Ryan Nyambe, Blackburn Rovers

Mittfältare:

Ronald Ketjijere, African Stars
Petrus Shitembi, Lusaka Dynamos
Hotto Kavendji, Bidvest Wits
Willy Stephanus, Lusaka Dynamos
Dynamo Fredericks, Black Africa
Joslin Kamatuka, Cape Umoya United
Marcel Papama, African Stars

Forwards:

Itamunua Keimuine, Dire Dawa City
Peter Shalulile, Highlands Park
Benson Shilongo, Ismaily SC
Manfred Starke, Carl Zeiss Jena
Isaskar Gurirab, Life Fighters

 

Sydafrika spelartrupp Afrikanska Mästerskapet:

Målvakter:

Darren Keet, Bidvest Wits
Ronwen Williams, SuperSport United
Bruce Bvuma, Kaizer Chiefs

Backar:

Thulani Hlatshwayo, Bidvest Wits
Rivaldo Coetzee, Mamelodi Sundowns
Buhle Mkhwanazi, Bidvest Wits
Ramahlwe Mphahlele, Kaizer Chiefs
Sifiso Hlanti, Bidvest Wits
Daniel Cardoso, Kaizer Chiefs
Thamsanqa Mkhize, Cape Town City
Innocent Maela, Orlando Pirates

Mittfältare:

Dean Furman, SuperSport United
Thulani Serero, Vitesse
Sibusiso Vilakazi, Mamelodi Sundowns
Hlompho Kekana, Mamelodi Sundowns
Bongani Zungu, Amiens SC
Themba Zwane, Mamelodi Sundowns
Kamohelo Mokotjo, Brentford
Samuel Mabunda, Mamelodi Sundowns
Fortune Makaringe, Maritzburg United
Ben Motshwari, Orlando Pirates

Forwards:

Percy Tau, Union Saint-Gilloise
Kermit Erasmus, Cape Town City
Keagan Dolly, Montpellier
Lebohang Maboe, Mamelodi Sundowns
Lebo Mothiba, RC Strasbourg
Thembinkosi Lorch, Orlando Pirates
Lars Veldwijk, Sparta Rotterdam

Spelschema Grupp D Afrikanska Mästercupen:

23 juni kl. 16:30: Marocko – Namibia: 
24 juni kl. 16:30: Elfenbenskusten – Sydafrika:
28 juni kl. 19:00: Marocko – Elfenbenskusten:
28 juni kl. 22:00: Sydafrika – Elfenbenskusten: 
1 juli kl. 18:00: Sydafrika – Marocko: 
1 juli kl. 18:00: Namibia – Elfenbenskusten: 

Grupp E

Angola spelartrupp Afrikanska Mästerskapet:

Målvakter:

Landú, Interclube
Tony Cabaça, 1° de Agosto
Ndulo, Académica Lobito

Backar:

Dani Massunguna, 1° de Agosto
Bastos, Lazio
Isaac Correia, 1° de Agosto
Jonathan Buatu, Rio Ave
Wilson Carmo, Petro de Luanda
Eddie Afonso, Petro de Luanda
Paízo, 1° de Agosto
Clinton Mata, Club Brugge
Jonás Ramalho, Girona
Bruno Gaspar, Sporting CP

Mittfältare:

Herenilson, Petro de Luanda
Show, 1° de Agosto
Stélvio, Dudelange
José Ganga, 1° de Agosto

Forwards:

Mateus, Boavista
Djalma, Alanyaspor
Gelson Dala, Rio Ave
Geraldo, Al Ahly
Fredy Kulembé, Belenenses
Mabululu, 1° de Agosto
Chico, Bravos do Maquis
Wilson Eduardo, Braga
Jérémie Bela, Albacete

Mali spelartrupp Afrikanska Mästerskapet:

Målvakter:

Djigui Diarra, Stade Malien
Mamadou Samassa, Troyes
Adama Kéïta, Djoliba

Backar:

Molla Wagué, Nottingham Forest
Hamari Traoré, Rennes
Youssouf Koné, LOSC
Mamadou Fofana, Metz
Falaye Sacko, Vitória de Guimarães
Massadio Haïdara, Lens
Kiki Kouyaté, Troyes

Mittfältare:

Yves Bissouma, Brighton & Hove Albion
Lassana Coulibaly, Rangers
Diadie Samassékou, Red Bull Salzburg
Adama Traoré, Cercle Brugge
Amadou Haidara, RB Leipzig
Souleymane Diarra, Lens
Idrissa Traoré, Shabaab al Jabal
Cheick Doucouré, Lens

Forwards:

Moussa Marega, Porto
Adama Traoré, US Orléans
Abdoulay Diaby, Sporting CP
Moussa Doumbia, Rostov
Kalifa Coulibaly, Nantes
Moussa Djénépo, Standard Liége
Adama Niane, Charleroi
Hadi Sacko, Ankaragücü
Sékou Koïta, Red Bull Salzburg

Mauretanien spelartrupp Afrikanska Mästerskapet:

Målvakter:

Brahim Souleymane, ACS Ksar
Namori Diaw, ASC Kédia
Babacar Diop, ASC Police

Backar:

Abdoul Ba, AJ Auxerre
Aly Abeid, AD Alcorcón
Moustapha Diaw, Tevragh-Zeïna
Bakary N'Diaye, Difaâ El Jadidi
Sally Sarr, Servette
Harouna Sy, Grenoble
Diadié Diarra, CS Sedan-Ardennes
Abdoulkader Thiam, US Orléans B

Mittfältare:

Silèye Gaye, Nouadhibou
Hacen El Ide, Real Valladolid
Khassa Camara, Xanthi
Mohamed Yali,  DRB Tadjenanet
Diallo Guidilèye, Elazığspor
Alassane Diop, Hajer
Ibréhima Coulibaly, Grenoble

Forwards:

Moulaye Ahmed Khalil, AS Gabès
Ismaël Diakité, US Tataouine
Adama Ba, Gazişehir Gaziantep
Hemeya Tanjy, Nouadhibou
Souleymane Anne, Aurillac Arpajon

Tunisien spelartrupp Afrikanska Mästerskapet:

Kommer snart!

Spelschema Grupp E Afrikanska Mästercupen:

24 juni kl. 19:00: Tunisien – Angola: 
24 juni kl. 22:00: Mali – Mauretanien: 
28 juni kl. 16:30: Tunisien – Mali: 
29 juni kl. 16:30: Mauretanien – Angola:
2 juli kl. 21:00: Mauretanien – Tunisien: 
2 juli kl. 21:00: Angola – Mali:

Grupp F

Benin spelartrupp Afrikanska Mästerskapet:

Målvakter:

Fabien Farnolle, Malatyaspor
Saturnin Allagbé, Niort
Chérif Dine Kakpo, Buffles

Backar:

Khaled Adénon, Amiens
Junior Salomon, Plateau United
David Kiki, Brest
Séidou Barazé, Yzeure
Emmanuel Imorou, Caen
Rodrigue Fassinou, ASPAC
Olivier Verdon, Sochaux-Montbéliard
Moise Adilehou, Levadiakos

Mittfältare:

Stéphane Sessègnon, Gençlerbirliği
Jordan Adéoti, Auxerre
Mama Séïbou, SC Toulon
Sessi D'Almeida, Yeovil Town
Tidjani Anaane, Ben Guerdane
Rodrigue Kossi, Club Africain

Forwards:

Mickaël Poté, Adana Demirspor
Jodel Dossou, Vaduz
David Djigla, Niort
Steve Mounié, Huddersfield Town
Segbé Azankpo, FK Senica
Cebio Soukou, Hansa Rostock

Kamerun spelartrupp Afrikanska Mästerskapet:

Målvakter:

Carlos Kameni, Fenerbahçe
Fabrice Ondoa, Oostende
André Onana, Ajax

Backar:

Ambroise Oyongo, Montpellier
Michael Ngadeu-Ngadjui, Slavia Prag
Collins Fai, Standard Liège
Gaëtan Bong, Brighton & Hove Albion
Banana Yaya, Panionios
Jean-Armel Kana-Biyik, Kayserispor
Joyskim Dawa, Mariupol

Mittfältare:

Georges Mandjeck, Maccabi Haifa
Arnaud Djoum, Heart of Midlothian
André-Frank Zambo Anguissa, Fulham
Pierre Kunde, Mainz 05
Wilfrid Kaptoum, Betis

Forwards:

Eric Maxim Choupo-Moting, Paris Saint-Germain
Clinton N'Jie, Marseille
Jacques Zoua, Astra Giurgiu
Karl Toko Ekambi, Villarreal
Christian Bassogog, Henan Jianye
Stéphane Bahoken, Angers
Diederrick Joel Tagueu, Marítimo
Olivier Boumal, Panionios

Ghana spelartrupp Afrikanska Mästerskapet:

Målvakter:

Richard Ofori, Maritzburg United
Lawrence Ati-Zigi, Sochaux
Felix Annan, Asante Kotoko

Backar:

John Boye, Metz
Jonathan Mensah, Columbus Crew
Baba Rahman, Reims
Lumor Agbenyenu, Göztepe
Joseph Larweh Attamah, İstanbul Başakşehir
Kasim Nuhu, 1899 Hoffenheim
Andy Yiadom, Reading
Joseph Aidoo, Genk

Mittfältare:

André Ayew, Fenerbahçe
Kwadwo Asamoah, Inter
Christian Atsu, Newcastle United
Mubarak Wakaso, Alavés
Afriyie Acquah, Empoli
Thomas Partey, Atlético Madrid
Thomas Agyepong, Hibernian
Samuel Owusu, FK Cukaricki

Forwards:

Asamoah Gyan, Kayserispor
Jordan Ayew, Crystal Palace
Caleb Ekuban, Trabzonspor
Owusu Kwabena, Salamanca

Guinea-Bissau spelartrupp Afrikanska Mästerskapet:

Målvakter:

Jonas Mendes, Académico Viseu
Rui Dabó, Armacenenses
Grégory Gomis,  Al-Arabi
Edimar Vieira, UDIB

Backar:

Bacar Baldé, Gandzasar Kapan
Mamadu Candé, Santa Clara
Juary Soares, Mafra
Rudinilson Silva, Olympique Khouribga
Tomás Dabó, Rieti
Nadjack,  Rio Ave
Eddi Gomes, HN Jianye
Marcelo Djaló, Fulham
Nanú, Marítimo

Mittfältare:

Zezinho Djafal, Senica
Sori Mané, Cova Piedade
Pelé, Nottingham Forest
Leonel Alves, Sintrense
João Jaquité, Tondela
Burá, Aves
Moreto Cassamá, Reims

Forwards:

Piqueti Djassi, Varese
Toni Silva, Al Ittihad Alexandria
Frédéric Mendy, Vitória de Setúbal
João Mário, Académico Viseu
Jorginho, CSKA Sofia
Carlos Embaló, Palermo
Joseph Mendes, Ajaccio
Mama Baldé, Aves
Romário Baldé, Académica

Spelschema Grupp F Afrikanska Mästercupen:

25 juni kl. 19:00: Kamerun – Guinea-Bissau: 
25 juni kl. 22:00: Ghana – Benin:
29 juni kl. 19:00: Kamerun – Ghana: 
29 juni kl. 22:00: Benin – Guinea-Bissau:
2 juli kl. 18:00: Benin – Kamerun: 
2 juli kl. 18:00: Guinea-Bissau – Ghana

SvenskaFans

Support: Kontakta kundtjänst